Choď na obsah Choď na menu
 


7 divov Slovenska

16. 4. 2008

1. Spišský hrad

Svojou rozlohou (41-tisíc m2) patrí k najrozsiahlejším hradným komplexom v Európe. S jeho výstavbou sa začalo už v 12. storočí. Bol vlastníctvom šľachtických rodín Thurzovcov i Csákyovcov. Pri požiari v roku 1780 hrad utrpel obrovské škody, nebol už obnovený a postupne pustol. Dnes je v jeho priestoroch historická expozícia.

2. Oltár sv. Jakuba od Majstra Pavla z Levoče

Neskorogotický oltár (1507 - 1510/18) je najvyšším na svete (18,62 m). Pozostáva z predelu, kde je zobrazený výjav Poslednej večere a z nadstavca. V strede je skriňa so sochami Panny Márie, sv. Jakuba a sv. Jána Evangelistu, na krídlach zase reliéfy s výjavmi zo života apoštolov.

 

3. Bojnický zámok

Prvá písomná zmienka o zámku pochádza z 12. storočia. Pôvodne bol drevený, neskôr kamenný a postupne sa stále rozrastal. Posledná prestavba trvala 22 rokov. Dal ju urobiť gróf Ján F. Pálffy, po dľa vzoru francúzskych gotických zámkov v údolí rieky Loire. Jeho rozsiahla neogotická prestavba zmenila hrad na krásny zámok.

 

4. Ochtinská aragonitová jaskyňa

Nachádza sa v podzemí Revúckej vrchoviny. Na svete sú iba 3 sprístupnené aragonitové jaskyne. Jedna z nich je u nás, ďalšie dve v Mexiku a Argentíne. Je unikátna tým, že vnútro jaskyne je z minerálu aragonit a jej výzdobu netvoria klasické kvapľové formy, ale kríčky mliečnobieleho až hnedého uhličitanu vápenatého.

 

5. Morské oko pod Vihorlatom

Leží v nadmorskej výške 618 m, je dlhé asi 750 m a najväčšia hĺbka je 25 - 28 m. Je spomienkou na vulkanickú aktivitu pohoria Vihorlat. Mohutný zosuv z východného svahu Motrogonu a Jedlinky zahatal dolinu potoka Okna a za bariérou vzniklo prírodné jazero. V súčasnosti je domovom raka riečneho i pstruha dúhového.

 

6. Dóm svätej Alžbety v Košiciach

Ide o najväčší kostol na Slovensku, ktorý prešiel mnohými prestavbami. Dnešná podoba gotickej katedrály pozostáva z 5 lodí s krížením hlavnej a priečnej lode a z presbytéria (miesto pre hlavný oltár). Dóm ukrýva i vzácny interiér. Umelecky najhodnotnejší je severný por tál s reliéfom Posledného súdu.

 

7. Oravský zámok

Vznikol v 13. storočí a bol na strategicky dôležitom mieste uhorsko-poľskej cesty. V 15. a 16. storočí bol rozšírený a konečnú podobu dostal v 17. storočí. Nájdete tu aj náhrobok J. Thurzu, ktorý patrí medzi skvosty renesančného sochárstva. Nakrúcali sa tu aj známe rozprávky Kráľ Drozdia brada či Sokoliar Tomáš.
 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.